.............................. ............................. نجات آب کشاورزی

میزان مصرف آب در بخش­های مختلف، بخش کشاورزی بزرگ­ترین مصرف کننده !

سهم مصرف آب در استان ما در بخش­های مختلف به این صورت است که: 90% در بخش کشاورزی، 7.5% در بخش شرب شهر و روستا و 2.5% در بخش صنعت و خدمات استفاده می­شود،


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 22:11 |

کشت گلخانه ای ؛ مصرف آب 10برابر کمتر ، برداشت محصول 15 برابربیشتر

ريسک بالاي کشاورزي در کشور به علت بارندگي کم و نامنظم و وضعیت بحرانی منابع آب زیر زمینی مشکل مهمي است که حل آن تنها از طریق جایگزین کردن روش­های جدید کشاورزی امکان­پذیر می­باشد، راه حل اين مشکل براي سودآوري مناسب براي کشاورزان کم زمين و افزايش عملکرد محصولات کشاورزي با کيفيت بالا ، توجه به کشت گلخانه اي است. بررسی­ها نشان داده است در­ سیستم کشت گلخانه ای میزان مصرف آب 10 برابر کمتر می شود. نکته جالب توجه این است که با وجود کاهش مصرف آب، میزان تولید به طور متوسط 17 برابر افزایش می یابد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 22:6 |

بحران آب جدی است، برداشت بی رویه را متوقف کنیم

در ايران سالانه حدود 97 ميليارد متر مکعب آب مصرف مي شود. از این میزان 63 ميليارد مترمکعب آب مورد نياز، از منابع آب زيرزميني و تنها 34 ميليارد متر مکعب از آب­های سطحی تامين مي شود. این میزان برداشت، منابع آب­هاي زيرزميني کشور را در معرض بحران جدی قرار داده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 22:2 |

 

گزارشی ازفعالیتهای ناجیان طرح نجات آب شهرستان گناباد

   دروز پنجشنبه 12/12/89  مانوروی درمدرسه فاطمیّه به مناسبت روزملی آب باشرکت رئیس منابع طبیعی ،مسئولین جهادکشاورزی،شهردار، معاون منابع توسعه وبرنامه ریزی آموزش وپرورش ،مدیران ورابطان نجات آب مدارس راهنمایی شهرستان گناباد به همراه برنامه های متنوّع فرهنگی - هنری برگزارشد.

 درروزجمعه13اسفند (روزملی آب ) دانش آموزان مدارس راهنمایی  ومسئولین اداره آموزش وپرورش شهرستان گناباد درمراسم راهپیمایی که ازمیدان غدیر تامصلیّ نماز جمعه برگزارشد شرکت کردند.

وبورشوری تحت عنوان (فریادی برای نجات آب کشاورزی ) که توسط گروه نجات آب مدرسه سعادت تهیه وتنظیم شده بودبا کمک ومساعدت کارشناسی محترم مقطع راهنمایی اداره آموزش وپرورش  واداره منابع آب شهرستان گناباد به همراه پذیرایی بین نمازگزاران توزیع گردید.

درروز پنجشنبه19/12/89 جناب آقای مهندس نظرزاده کارشناس آبیاری تحت فشار اداره جهادکشاورزی شهرستان گنابادباهماهنگی قبلی درمراسم صبحگاه ویژه نجات آب مدرسه راهنمایی سعادت حضوریافت وبرای دانش آموزان درزمینه ی بحران آب ،پیامدها وراهکارهای آن سخنانی ایرادفرمود.

 به امید آینده ای روشن

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
 

+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 18:37 |

سفره ­های آب زیر زمینی چگونه تشکیل می شوند؟

بخشی از آب‌های سطحی و آب­های حاصل از بارندگی در اثر نیروی جاذبه وارد محیط خاک شده و به سمت پایین حرکت می‌کنند. جنس سنگ و خاک زمین در میزان نفوذ آب و حرکت آن در داخل زمین موثر است. لایه‌هایی از زمین که ظرفیت بالاتری برای جذب، ذخیره و انتقال آب دارند آب‌خوان نامیده می‌شوند. آبخوان­ها مانند یک مخزن، آب را در خود ذخیره می­کنند و تشکیل سفره­های زیرزمینی را می­دهند. باید توجه داشت که تشکیل یک مخزن آب زیر زمینی، هزاران سال طول می کشد، ابعاد سفره­های زیرزمینی از چند ده متر تا چند صد کیلومتر متفاوت می باشد.

درسال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان برداشت آب از منابع زیرزمینی از میزان تغذیه سالیانه آن‌ها بیشتر بوده است. این امر به معنای استخراج و استفاده از آبی است که در طول هزاران سال در لایه‌های آب‌دار زمین ذخیره شده ‌است. با این کار سطح آب‌های زیرزمینی­ در منطقه روز به روز افت کرده و سرانجام به جایی خواهد رسید که آبی برای برداشت وجود نخواهد داشت. پایین افتادن سطح آب‌های زیرزمینی موجب خشک شدن چشمه­ها، قنات­ها، چاه­ها و به خطر افتادن زندگی در اکثر مناطق می شود.

جالب است بدانید در سال2005 (میلادی) چین، هند و ایران بیشترین برداشت را از منابع آب زیر زمینی داشته­ اند.

matlab2

+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 23:15 |

نشست زمین، نتیجه خالی شدن منابع آب زیر زمینی...

نشست پديده اي است که در اثر آن سطح زمين به صورت تدريجي و در برخي موارد به طور ناگهاني فرو مي نشيند، اين نشست باعث ايجاد ترک و شکاف هايي در زمين شده و باعث تاثير بر روي الگوي جريان هاي زيرزميني و سطحي، تغيير کيفيت آب هاي زيرزميني، تغيير شکل  سطح زمين، سيل خيزي منطقه و ... مي شود، به طوري که اين تغييرات و عوامل خسارات جدي به  مناطق شهري، صنعتي و کشاورزي وارد مي کند. عوامل متعددي از جمله: آب شدن يخ ها، حرکت آرام زمين، خروج گدازه از دهانه آتشفشان ها و فعالیت های انسان شامل عملیات بهره برداری از معادن، برداشت آب هاي زيرزميني واستخراج نفت، باعث ايجاد نشست زمين مي شوند، مهمترین عامل نشست زمین در کشور ما افت شديد سطح سفره های آب زيرزميني می باشد.

Amuzeshi5.1

 

Amuzeshi5.2

استفاده بيش از حد از سفره‌هاي آب زيرزميني در دشت مشهد، مخصوصاً در بخش كشاورزي، باعث نشست زمین در این دشت شده است، در سالهای اخیر، دشت مشهد بیش از یک متر نشست داشته است، به طوری که در بعضی از مناطق این مسئله خسارات جبران ناپذیری را به ساختمان­ها و مناطق مسکونی، راه­ها و تاسیسات و... وارد آورده است.
منبع :www.nejatab.ir       
+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 20:24 |

آب چیست؟

آب ماده ای فراوان در کره زمین است که  به شکل های مختلفی همچون دریا ، باران، رودخانه و... دیده می‌شود و دو سوم کره زمین را آب تشکیل می دهد ولی تنها دو درصد از این آبها آب شیرین می باشد.  آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود، اما از بین نمی‌رود. آب اشکال مختلف بخود می گیرد؛ باران، برف، تگرگ، یخ، شبنم و مه. تنها ماده که دارای سه حالت، انجماد، میعان و گاز است، این ماده حیاتی است


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 22:34 |

خراسان رضوی از بزرگ ترین بهره برداران آب زیر زمینی است

مشهد - خبرگزاری مهر: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی از بزرگ ترین بهره برداران آب زیر زمینی در سطح کشور است.

محمد حسین جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد،اظهار داشت: استان خراسان رضوی که در زمره مناطق خشک ونیمه خشک کشور محسوب می شود بیش از پیش در معرض خطر بی آبی قرار دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر دشتهای استان خراسان با کسری 1070 میلیون متر مکعب مواجه شده اند که می توان گفت تقریبا تمامی این دشت ها بحرانی و ممنوعه است.

جعفری یاد آور شد: در فاصله زمانی سال های 1350 تا 1384 ،6/4 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از آب زیرزمینی در این استان صورت گرفته است که با ادامه این روند تا 15 سال آینده دیگر آبی در مخازن باقی نمی ماند .

وی تاکید کرد: با توجه به محدود یت آب در استان خراسان و کاهش آب در مخازن می توان با تغییر الگوی مصرف از بحرانی که ممکن است در آینده دامن گیر تمام افراد جامعه شود جلوگیری کرد.

وی با اشاره به جلوگیری از نابودی منابع آب زیرزمینی بیان داشت : باید در نحوه نگرش و برداشت آب زیر زمینی تغییر اساسی به وجود آید ومدیریت کار آمد و جامع آب به عنوان یک مسئولیت منطقه ای و ملی در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای برداشت منابع آب اعمال شود.

جعفری در خصوص مشکلات ناشی از افت سطح آب زیر زمینی و کسری مخازن خاطر نشان کرد: کاهش و اتمام منابع آب زیرزمینی، شور شدن تدریجی منابع آب وخاک ونشست زمین وتخریب آبخوان ها از جمله دلایل و مشکلات افت سطح آب زیرزمینی است.

منبع:http://stats.mehrnews.com

 

+ نوشته شده توسط علی ابراهیم پناه در چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 23:41 |